Praca zdalna

Praca zdalna jeszcze kilkanaście lat temu była dostępna jedynie dla niewielkiej liczby pracowników. Obecnie z pracą zdalną ma okazję zetknąć się coraz więcej osób. Jest to dobra okazja do tego aby zweryfikować swoje wyobrażenia na temat pracy z domu.

Kto może wykonywać pracę zdalną?

Praca zdalna to zajęcie wykonywane najczęściej przez osoby, które pracują przy użyciu komputera. Dotyczy to więc szeroko pojętej branży informatycznej czyli programistów, grafików, twórców stron internetowych oraz osób zajmujących się pozycjonowaniem stron. Ponadto w trybie zdalnym mogą pracować pisarze, dziennikarze, copywritterzy, architekci wnętrz i osoby projektujące ogrody. Oprócz tego pracę domową wykonują wszyscy ci, którzy prowadzą biznesy online. Takim biznesem może to być zarabianie na reklamach umieszczonych na blogach czy portalach społecznościowych. Zdalnie mogą też pracować dietetycy, psycholodzy i doradcy biznesowi.

Jakie najważniejsze plusy ma praca zdalna?

Pracując zdalnie możemy liczyć na dużą niezależność czasową. Brak konieczności udawania się do biura sprawia, że nie trzeba tak wcześnie wstawać, poświęcać czasu na wyszykowanie się, nie traci się też czasu i pieniędzy na transport. Praca zdalna w domu daje duże możliwości zarządzania czasem według własnych preferencji. Doceniają to bardzo przede wszystkim rodzice, którzy wychowują małe dzieci. Dzięki pracy zdalnej wielu młodym mamom udaje się łączyć prowadzenie domu, opiekę nad dziećmi i pracę zawodową. Są także osoby, które chętnie wybierają pracę zdalną ponieważ lubią samotność i spokój w godzinach pracy.

Minusy pracy zdalnej

Wbrew pozorom praca zdalna ma także bardzo dużo minusów. Okazuje się, że tak wychwalana niezależność jest tylko pozorna. Pracując w domu podobnie jak i w biurze trzeba wykonać wszystkie swoje obowiązki. Tutaj także obowiązują terminy, których trzeba dotrzymywać i nie zawsze są one dogodne. Jeśli ktoś pozyskuje zlecenia od różnych firm musi się godzić na proponowane warunki. Nierzadko trzeba wykonać coś pilnie w późnych godzinach wieczornych albo w niedzielę. Dużym minusem pracy zdalnej jest fakt, że tutaj praca zlewa się z życiem osobistym. Bardzo trudno jest oddzielić od siebie te sfery. Okazuje się też, że wykonywanie różnych aktywności w jednym miejscu nie służy naszej psychice. Długotrwała praca zdalna może powodować znużenie, zniechęcenie a niekiedy nawet prowadzi do depresji. Doskwierać może brak kontaktu z innymi ludźmi. Gdy pracujemy w samotności nie mamy z kim wymieniać poglądów, brakuje też osób od których możemy się czymś zainspirować. Warto zauważyć, że jest wiele osób, które nie nadają się do pracy zdalnej, ze względu na słabą organizację czasu. Praca w domu oznacza kontakt z licznymi czynnikami rozpraszającymi. Tymczasem aby być efektywnym w pracy zdalnej trzeba mieć wysoki poziom motywacji a ponadto trzeba ściśle trzymać się planu dnia.

Nie można wpisywać komentarzy pod tym postem.